Kurucular

Suna KIRAÇ

Suna KIRAÇ

Suna Kıraç, eğitimini Arnavutköy Kız Koleji’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde bankacılık ve finansman alanlarında almıştır. Babası Vehbi Koç ile çalışmaya başladığı 1961 yılından Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği’nden ayrıldığı 2010 yılına kadar Koç Holding’de aktif görev yapmıştır.

Aktif iş hayatının yanısıra Koç Özel Lisesi ve Koç Üniversitesi’nin kuruluşlarına öncülük eden Kıraç, TEGV, AKMED (Suna ve İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü), Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Pera Müzesi, Boğaziçi Üniversitesi Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuarı (NDAL) ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü kurumlarının hayata geçişinde önemli rol oynamıştır.

Eğitim, kültür, sanat ve sağlık konularında önemli katkıları olan Suna Kıraç, bu konulardaki çalışmaları nedeni ile T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası, Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıf Dostları Onur Ödülü, Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktora Ünvanı, London School of Business Honorary Fellowship, GS Eğitim Vakfı Onur Madalyası’nın da içinde olduğu ödüller almıştır.

Suna Kıraç, 15 Eylül 2020’de vefat etti.  Yaşamı boyunca vizyoner ve lider kişiliği ile geleceğe iz bırakan bir figür; Türkiye’nin kadınları için ilham veren bir rol model oldu.

İnan KIRAÇ

İnan KIRAÇ

İnan Kıraç, iş hayatına Koç Topluluğu’nda başlamış ve çeşitli kademelerde yönetici olarak 35 yıl hizmet verdikten sonra 1994 yılında Topluluğun en üst görevi “Yürütme Kurulu Başkanlığı”na getirilmiş ve Mart 1998’de emekli olarak yakın çalışma arkadaşları ile Kıraça Şirketler Grubu’nu kurmuştur.

Galatasaray Eğitim Vakfı, Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü (AKMED), Antalya Kaleiçi Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Pera Müzesi, Boğaziçi Üniversitesi Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuarı (NDAL) ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü kurumlarının hayata geçişinde önemli rol oynamış olan Kıraç, İstanbul Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından verilen Fahri Doktora ünvanlarına sahiptir.

TEGV kurucularından olan Kıraç, TEGV’e 2001 yılında Antalya Suna ve İnan Kıraç Eğitim Parkı’nı, 2006 yılında ise Eskişehir TEGV Ali Numan Kıraç Etkinlik Merkezi’ni kurmuştur. İnan Kıraç’ın hayır faaliyetleri arasında Semiha Kıraç İlköğretim Okulu ve Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi Müze ve Kütüphanesi de yer almaktadır.

İnan Kıraç, halen Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Başkan Yardımcısı, TEVDAK (Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi) Üyesi, Alliance Galatasaray Paris Başkanı, Galatasaray Spor Kulübü Divan Üyesi, Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi,Coşkunöz Eğitim Vakfı Üyesi ve Darülaceze Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

İpek KIRAÇ

İpek KIRAÇ

2002 yılında Koç Özel Lisesi’nden, 2007 yılında da Brown Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olan İpek Kıraç, aynı üniversitede Kamu Sağlığı alanında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

İpek Kıraç, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliğinin yanında, Koç Özel Lisesi İcra Kurulu Üyeliği, Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, TEGEV Mütevelli Heyeti Üyeliği, Amerikan Hastanesi Sağlık Hizmetleri Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve Zer Merkezi Hizmetler A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

İpek Kıraç, Mart 2012’den itibaren, Kıraça Holding iştiraki olan Sirena Marine Denizcilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin CEO’su olarak görev yapmaktadır.