AKMED Kale İçi Müzesi

Antalya’nın eski merkezi Kaleiçi’nde yer alan korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli iki bina, Suna ve İnan Kıraç tarafından satın alınarak özenli bir restorasyonun ardından geleneksel mimarlık ve halk kültürü öğelerini belgelemek ve bunları yeni kuşaklara doğru biçimde tanıtmak amacıyla 1996 yılında Kaleiçi Müzesi adıyla “özel müze” statüsünde  ziyarete açılmıştır.

İki farklı yapıdan oluşan Müze’nin  ilk binası 19. yüzyıla ait tipik Antalya evinin iki katlı bir örneğidir. Ziyaretçi evin üst katına çıktığında kendini kentin eski fotoğraflarıyla; “geçmiş zaman aynası”ndan nostaljik yansımalarla; efektlerle desteklenmiş kahve ikramı, damat tıraşı, kına gecesi gibi Anadolu kültüründen sahnelerin içinde bulur.

Müze’nin diğer binası 1863 tarihli Aya Yorgi (Agios Georgios) Kilisesi’dir. İki yıllık bir restorasyonun ardından sergi salonu olarak kültür hizmetine sunulan yapının ana mekanında müzenin zengin Çanakkale Seramikleri koleksiyonu teşhir edilmekte, üst katında ise yöre kültürleriyle bağlantılı kısa soluklu tematik sergilere yer verilmektedir.